Event Organiser: ICE

ICE South West Civil Engineering Awards 2020, online

Free

  • Webinar
  • Watch online
  • Online
  • 24 September 2020
  • 18:00 - 19:00 (UK time)
ICE South West Civil Engineering Awards 2020

About this event

The winners of the ICE South West Civil Engineering Awards 2020 will be announced during an exciting online experience, hosted by author and broadcaster Judi Spiers.

Everyone is welcome at this digital event, celebrating the fantastic contribution civil engineers make to the South West and the wealth of young talent in the region.

The awards ceremony is the culmination of months of rigorous scrutiny and shortlisting by a panel of expert judges, who selected this year’s finalists from a record number of entries.

ICE South West invites you to join this free event to discover which projects and individuals will take home the top honours for 2020.

With grateful thanks to Kier Bam, Hays Specialist Recruitment and Tony Gee and Partners for sponsoring the ICE South West Civil Engineering Awards 2020.

To connect, follow the joining link in the email you will receive after completing your booking below. The event will take place via Microsoft Teams Live Event.

https://player.vimeo.com/video/434798718

Programme

Project awards

There are 12 shortlisted projects from across the region.

Explore the project gallery to find out more about these outstanding initiatives and the positive impact they are having on communities in the region.

The project awards being announced during this online event are as follows:

  • Under £3m re-engineered
  • Under £3m new build
  • Over £3m re-engineered
  • Over £3m new build 
  • Community Award
  • Collaboration Award
  • Judges’ Special Award 
  • Showcase Award 
  • People’s Choice Award

Individual awards 

The brightest young talent is also being recognised at the digital ceremony, with two individual awards being announced.

Graduate of the Year

The finalists are:

  • Rob Henley, Transport Planner, Arup
  • Rosie Poad, Graduate Engineer, WSP
  • Benjamin Zuliani, Assistant Project Engineer, Network Rail 

Apprentice of the Year

The finalists are:

  • Molly Drinkald, Undergraduate Engineer, WSP
  • Anna Gates, Civil Engineering Degree Apprentice, EDF
  • Shannon Martin, Assistant Technician, Arup
  • James Morris, Apprentice Engineer, Alun Griffiths

For more information please contact:

Barbara Sweet

e: [email protected]

Top